Wypożyczalnia samochodów - pomysł na biznes

Dochodowe wypożyczalnie

Poszukując pomysłu na rentowny biznes, jedną z pierwszych rzeczy, jakie mogą przyjść do głowy jest wypożyczalnia samochodów. Czy rzeczywiście zyski płynące z jej działalności są na tyle duże, aby można poważniej zastanawiać się nad otworzeniem takiej firmy?

Wzrost zainteresowania wypożyczaniem samochodów

Od czasu kiedy Polska znalazła się w Unii Europejskiej, każdego roku przybywa do naszego kraju większa liczb turystów. W dużej mierze to właśnie oni odpowiadają za sezonowe wzrosty liczby wypożyczanych samochodów. Szczyt przypada na okres letni i zimowy. Wśród turystów z zagranicy, największym powodzeniem cieszą się dobrze wyposażone samochody z segmentu C i D, zapewniające wysokie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rosnąca popularność wypożyczalni samochodów wynika również z coraz większej liczby tanich lotów do Polski i tego, że nasz kraj jest częstym miejscem weekendowych wypadów.

Samochód z wypożyczalni dla biznesu

Jednak nie tylko turyści napędzają rynek wypożyczalni samochodowych. Bardzo duży udział mają również firmy, wypożyczające samochody dla siebie – tzw. wynajem długoterminowy w miejsce zakupu samochodów na własność, a także zaopatrujący swoich gości i kontrahentów w samochody z wypożyczalni. W tym przypadków największą popularnością cieszą się pojazdy z segmentu B – dla pracowników terenowych, a także C i D dla kadry zarządzającej i menadżerskiej.

Ubezpieczyciele też wypożyczają samochody

Jeżeli przypuszczaliście, że to dwie powyższe grupy generują najwyższe zyski dla wypożyczalni, to jesteście w błędzie. Towarzystwa ubezpieczeniowe stanowią najliczniejszą i najbardziej zyskowną grupę klientów, współpracujących z wypożyczalniami. Konieczność zapewnienia swoim klientom samochodów zastępczych na czas wykonania napraw powypadkowych, zmusza je do korzystania z usług wypożyczalni. Zakładając, że średni czas naprawy takiego samochodu wynosi od jednego do dwóch tygodni, łatwo policzyć zysk, jaki można w tym czasie uzyskać z jednego samochodu. Tu jednak warto pamiętać o ważnej rzeczy – towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy asisstance chętniej współpracując z dużymi wypożyczalniami. Dobrze więc rozważyć przyłączenie się do jednej z sieci franczyzowych i rozpoczęcie działalności pod szyldem znanej marki.

Problemy na drodze do stworzenia wypożyczalni

Główną przeszkodą w osiągnięciu celu – uruchomieniu wypożyczalni samochodów, są koszty z tym związane. Konieczność stworzenia floty, jej serwisowanie, a także dysponowanie placem, na którym będą przechowywane. Trzeba również zapewnić pomieszczenia biurowe oraz pamiętać o wykupieniu ubezpieczeń dla wszystkich samochodów. Gdzie można wówczas szukać finansowego wsparcia? W leasingach, inwestorach, ale również w uruchomieniu pomocniczej działalności, która zapewni dodatkowy dochód – przykładowo w wypożyczalni przyczep samochodowych

Wypożyczalnie samochodów – jak generują zyski?

Rynek wypożyczalni samochodowych w Polsce jest bardzo duży i wciąż nienasycony. Pomimo tego, że samochody z wypożyczalni nie odróżniają się od innych, to w dużych i średnich miastach często brakuje samochodów dostępnych w wypożyczalni od ręki. To jeden z powodów, dla których wiele osób myśli o otwarciu swojej wypożyczalni. Można to zrobić na dwa sposoby: pod własną marką lub przystępując do jednej z sieci franczyzowych. Czym się różnią?

Wypożyczalnia pod własną marką

Oznacza to, że w całości będziemy musieć o każdy etap rozwoju. Od zorganizowania samochodów, poprzez ich ubezpieczenie, aż po reklamę. To wiązać się będzie z kosztami, a także koniecznością poświęcenia większej ilości czasu, na zorganizowanie wszystkich tych spraw. Zaletą tego rozwiązania jest pełna kontrola nad swoim biznesem – stawkami, posiadanymi samochodami, częstotliwością ich zmiany oraz metodami pozyskiwania klientów.

Wypożyczalnia w sieci franczyzowej

Drugą możliwością jest uruchomienie wypożyczalni na podstawie umowy franczyzowej z jedną z dużych i znanych wypożyczalni o zasięgu krajowym lub światowym. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w większości przypadków otrzymają Państwo całe niezbędne know how do prowadzenia biznesu. Jednocześnie istnieje możliwość skorzystania z promocyjnych cen na zakup lub leasing samochodów do wypożyczalni. Wynika to z wynegocjowanych zniżek przez franczyzodawcę. Wadą  tego rozwiązania jest konieczność dostosowania swojej działalności do warunków umowy franczyzowej, która w wielu aspektach działalności, może pozbawiać właścicieli pełnej kontroli nad wybranymi obszarami firmy.

Dlaczego wypożyczalnia może się opłacać?

Są trzy główne powody, które przemawiają za uruchomienie wypożyczalni samochodów.

  1. Turyści – od czasu kiedy Polska wstąpiła do UE, przybywa ich coraz więcej do kraju. Wypożyczają oni samochody by móc samodzielnie zwiedzać kraj. Z racji tego że zwykle są to turyści z bogatszych krajów, nie mają problemów z wypożyczaniem samochodów wyższych klas.
  2. Firmy – biznes coraz częściej korzysta z samochodów z wypożyczalni. Jednym z powodów jest oferująca wiele korzyści usługa wynajmu długoterminowego, okazująca się znacznie elastyczniejszą od klasycznego leasingu.
  3. Ubezpieczyciele i firmy asisstance – największe grono firm, korzystające z samochodów z wypożyczalni. Firmy te każdego dnia wypożyczają setki samochodów dla swoich klientów, których samochody trafiły do naprawy w wyniku wypadków i kolizji.

Masz pytania? Zadzwoń 

+48 505 550 303