Wypożyczalnia samochodów Lublin

Samochody

Kampery


RentCar.pl wypożyczalnia samochodów


Tani wynajem aut w lublinie na lotnisku oraz w centrum miasta na dworcu pkp w Lublinie. Zapraszamy!

Lublin (łac. Lublinum)- stolica województwa lubelskiego, na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą. Nazywany jest także stolicą wschodniej Polski- jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem po tej stronie Wisły. Lublin w I Rzeczpospolitej, mianowany był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, a także był zaliczany do jednego z ważniejszych miast w Polsce, z racji otrzymania praw do nabywania majątków ziemskich oraz uczestnictwa w wyborze króla. Co więcej w 1578 roku został wybrany na siedzibę Trybunału Głównego Koronnego. W VI wieku, po raz pierwszy można usłyszeć o początkach osadnictwach, mieszczących się na wzgórzach, które dziś są centrum miasta, jednak dopiero w połowie XIII wieku, Lublin na prawach magdeburskich, uzyskał lokowanie miasta. Po dziś dzień znana jest wszystkim unia lubelska, która została zawarta w Lublinie, 1 lipca 1569 roku, a miała ona ogromne znaczenie w losach Polski na następne kilka stuleci. Co więcej, w tym samym roku, Zygmunt II August odebrał hołd lenny od Księcia Pruskiego dokładnie w Lublinie przez co stał się on jednym z głównych miast Rzeczypospolitej, aż do rozbiorów Polski. Rozwojowi i bogactwu miasta bezwzględnie sprzyjało jego położenie na kluczowych szlakach handlowych. Historia Lublina to także nierozerwalna część losów ludności żydowskiej, która stanowiła przed II wojną światową ok 1/3 mieszkańców miasta. Z końcem II wojny światowej, Lublin odgrywał rolę stolicy kraju wyzwalanego spod okupacji niemieckiej. Po wielkich zniszczeniach i stratach podczas wojny, miasto błyskawicznie się odbudowało a do lat 90-tych XX wieku, powiększyło swoją powierzchnię aż pięciokrotnie do stanu przedwojennego. Obecnie Lublin zajmuje 9 lokatę pod względem liczby ludności w kraju (340,7 tys. Mieszkańców), zaś co do powierzchni lokuje się na 16 miejscu (147km2).

Miasto stanowi znaczący ośrodek edukacyjny, znajdują się tam uczelnie publiczne takie jak słynny Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Przyrodniczy, co więcej w 2016 roku szacowana liczba studentów wynosi ok. 70 tys., a sam Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej kształci ponad 20 tysięcy adeptów. Lublin, stanowiący stolicę regionu to także jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych, gospodarczych czy transportowych. Znajduje się tam szereg muzeów, bibliotek, czy Teatr Muzyczny, który funkcjonuje jako jedyna scena operowo-operetkowa w tej części Polski, co więcej Lublin to także ośrodek kultury alternatywnej, czy sztuki performance. Lublin przyciągając coraz to większa liczbę odwiedzających staję się coraz większym ośrodkiem turystycznym. Jako ciekawostkę warto nadmienić, iż Lublin to miasto z którego pochodzi kilka najsłynniejszych w kraju grup kabaretowych, między innymi Ani Mru-Mru, czy kabaret Smile.

 

Lublin na mapie Polski

Podróż do Lublina można odbyć :

  • Samolotem- Port Lotniczy Lublin ul. Króla Jana III Sobieskiego 1, 21-040
  • Samolotem- Port Lotniczy Chopina Warszawa ul. Żwirki i Wigury 1, 00-001, później z Warszawy autobusem dalekobieżnym linii np. : PolskiBus, Trans Bus Express, lub coraz bardziej popularnym BlaBlaCar'em. Czas przejazdu to ok 3h a koszt wynosi nie więcej niż 30zł.
  • Pociągiem- Dworzec PKP przy ul. Plac Dworcowy 1, 20-408
  • Autobusem- Dworzec Główny PKS ul. al. Tysiąclecia 6

 

Strefa płatnego parkowania w Lublinie

Istotna informacja dla wszystkich podróżujących samochodem dotyczy parkowania. W Lublinie znajdują się strefy płatnego parkowania przede wszystkim w centrum, dzielą się na dwie podstrefy A i B. Opłaty za postój obowiązują kierowców od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00. A aktualna stawka parkowania wynosi w podstrefie A 3zł za pierwszą godzinę a 3,60 za drugą, zaś w podstrefie B: 2zł za pierwszą godzinę, a 2.40zł za drugą. Cały cennik, obszary wchodzące w skład strefy oraz więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

 

Podróżowanie po Lublinie komunikacją miejską

Lublin można przemierzać komunikacją miejską MPK, którą głownie stanowią autobusy, ponadto Lublin jest jednym z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, po którym poruszają się trolejbusy. Po mieście porusza się około 45 linii autobusowych, a także istnieją dwie linie sezonowe. Cały rozkład jazdy znajdą Państwo tutaj.

 

Port Lotniczy Lublin

Około 10 kilometrów od centrum miasta, w Świdniku, zlokalizowany jest port lotniczy, powstały jeszcze w czasach międzywojennych. W czasie II wojny światowej był wykorzystywany przez okupanta niemieckiego, lecz po zakończeniu wojny ponownie zaczęto wykorzystywać lotnisko w Świdniku do lotów cywilnych. Obecnie z Lublina można udać się bezpośrednimi połączeniami do dziewięciu miast za pomocą trzech znanych przewoźników: Lufthansa, Ryanair i Wizz Air.

Dojazd do lotniska

Do lotniska z centrum miasta można dostać się (w zaledwie 30minut), szynobusem, który kursuje z Dworca PKP, bądź miejskim autobusem linii 005, który kursuje na trasie Port Lotniczy- Małgiew oraz Port Lotniczy- Lublin. Jak również taksówka, czy własnym samochodem lecz wtedy zalecamy zapoznać się z infrastrukturą parkingową lotniska. W Porcie Lotniczym Lublin istnieją dwa parkingi. Parking A jest przeznaczony do postojów długoterminowych. Znajduje się przy hali odlotów. Pakiet tygodniowy to koszt 80zł, a dwutygodniowy 100zł. Parking B jest przeznaczony dla postojów krótkoterminowych i znajduje się przy hali przylotów.

 

Zwiedzanie miasta Lublin

Będąc w Lublinie warto rozpocząć zwiedzanie od Starego Miasta obecnie jednego z najpiękniejszych w Polsce, jest to bardzo wyjątkowe a zarazem magiczne miejsce, na co szczególny wpływ mają klimatyczne uliczki czy odnowione kamienice. Następnym istotnym miejscem jest Brama Krakowska, która uważana jest za historyczny symbol Lublina, powstała w XIV wieku po dziś dzień strzeże wstępu na Stare Miasto. Zamek Królewski mianowany "wizytówką Lublina" to kolejny, obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Godny uwagi jest także Ogród Botaniczny, liczne Muzea, Ogród Saski, Kaplica świętej Trójcy, Kościół świętego Mikołaja, czy Lubelskie Podziemia.