Wynajem aut na lotnisku Lublin Świdnik

Samochody

Kampery


RentCar.pl wypożyczalnia samochodów

Tani wynajem aut w Lublinie i na lotnisku Lublin Świdnik.

Lublin (łac. Lublinum) to miasto stołeczne województwa lubelskiego. Po wschodniej stronie Wisły jest największą miejscowością. Natomiast w skali całego kraju jest to szesnaste miasto pod względem powierzchni i dziewiąte pod względem liczby ludności (ma ponad 335 tysięcy mieszkańców).

Według badań archeologicznych na terenach dzisiejszego Lublina znajdowała się jedna z najstarszych osad w Polsce. Pierwsza udokumentowana wzmianka o tym miejscu pochodzi z XII wieku. W XV stuleciu, gdy powstało województwo lubelskie, Kazimierz Jagiellończyk ustanowił to miasto jego stolicą. Lublin był miastem, w którym odbywały się liczne sejmiki szlacheckie. Oznaczało to rozwój miasto. Jednakże zawieruchy wojenne XVII wieku przyniosły znaczne zniszczenia.

Po rozbiorach cała Lubelszczyzna znalazła się pod zaborem austriackim, tworząc Galicję Zachodnią. Chwilowe wyzwolenie i przyłączenie do Księstwa Warszawskiego przyniósł okres napoleoński. Po klęsce Bonapartego i Kongresie Wiedeńskim Lublin znalazł się pod zaborem rosyjskim. Dopiero po I wojnie światowej miasto to znalazło się znowu w granicach Polski. II wojna światowa przyniosła okupację niemiecką i eksterminację ludności pochodzenia żydowskiego. W 1944 roku miasto zostało odbite z rąk niemieckich. Utworzono w nim nowy rząd tymczasowy (będący w rękach komunistów), który działał aż do utworzenia władz właściwych.

Współcześnie Lublin jest miastem pełnym ośrodków kulturalnych i oświatowych. Oprócz słynnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znajdują się tam także placówki, takie jak Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, czy też Uniwersytet Medyczny. W tym mieście znajdują się również liczne teatry, opera i filharmonia. Co ciekawe z Lublina pochodzi kilka najsłynniejszych w kraju grup kabaretowych, między innymi Ani Mru-Mru, czy też Smile.

Port Lotniczy Lublin

Około 10 kilometrów od centrum miasta, w Świdniku, zlokalizowany jest port lotniczy. Powstał on jeszcze w czasach międzywojennych. W czasie II wojny światowej był wykorzystywany przez okupanta niemieckiego. Po zakończeniu wojny ponownie zaczęto wykorzystywać lotnisko w Świdniku do lotów cywilnych. Współcześnie z Lublina można udać się bezpośrednimi połączeniami do dziewięciu miast za pomocą trzech znanych przewoźników: Lufthansa, Ryanair i Wizz Air.

Dojazd do Lotniska

Dzięki centralnemu położeniu lotniska w stosunku do największych miast regionu bardzo łatwo jest do niego dojechać. Z centrum Lublina można się tam dostać w około 30 minut.

 • Kolej:

Z Dworca PKP Lublin do portu lotniczego kursuje szynobus. Zwykły bilet na przejazd tą trasą kosztuje niewiele ponad 5zł.

 • Autobus:

Do portu lotniczego można dotrzeć także za pomocą autobusu numer 005 miejskich linii komunikacyjnych. Kursuje on na trasie Port Lotniczy – Małgiew oraz Port Lotniczy – Lublin.

Oprócz tego można także skorzystać z linii Garden Service. Są to bezpośrednie połączenia z centrum: Krasnegostawu, Lublina, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa. Bilety na przejazd tym autobusem nabywa się u kierowcy.

 • Taxi

Na lotnisko można oczywiście dotrzeć za pomocą taxi. W Lublinie jednak istnieje pewna zasada odnosząca się do tego środka transportu. Nie istnieje tam typowy postój taxi. Aby wezwać auto należy podejść do przeznaczonego do tego stanowiska. Taki samochód może podjechać pod terminale i czekać na pasażera. Należy on bowiem do wyłonionych przez lotnisko korporacji rekomendowanych, które oferują stały kurs za kilometr.

Pasażer może oczywiście wezwać taxi samodzielnie. Jednakże auta spoza korporacji rekomendowanych może jedynie podjechać i zabrać pasażera, nie może natomiast zrobić sobie postoju, aby na niego czekać.

 • Własne auto

Osoby podróżujące własnym samochodem powinny zapoznać się z infrastrukturą parkingową lotniska. W Porcie Lotniczym Lublin istnieją dwa parkingi. Parking A jest przeznaczony do postojów długoterminowych. Znajduje się przy hali odlotów. Pakiet tygodniowy to koszt 80zł, a dwutygodniowy 100zł. Parking B jest przeznaczony dla postojów krótkoterminowych. Znajduje się przy hali przylotów.

Łączna pojemność parkingów to 450 miejsc. Na każdym z nich istnieje strefa szybkiego postoju, na której można spędzić bezpłatnie do 10 minut.

Poruszanie się po mieście

Transport Kolejowy

Lublin jest istotnym węzłem kolejowym w Polsce. Biegną stamtąd bezpośrednie połączenia do znacznej większości miast w kraju, w tym do Warszawy, a także do miast zagranicznych, takich jak Berlin, Kijów i Odessa.

 

W granicach samego miasta znajduje się sześć stacji kolejowych. Dworzec Główny natomiast jest nie tylko ważnym miejscem dla komunikacji, ale również wspaniałym zabytkiem XIX wieku.

Transport Lotniczy

W bezpośrednim sąsiedztwie Lublina znajduje się opisany powyżej Port Lotniczy Lublin w Świdniku.

Autobusy Międzymiastowe

Na terenie Lublina znajdują się dwa dworce PKS – Główny oraz Południowy. Z Dworca Południowego odjeżdżają przeważnie połączenia do mniejszych miast. Większość dalszych połączeń odjeżdża natomiast z Dworca Głównego.

Komunikacja Miejska

Po Lublinie porusza się około 45 linii autobusowych. Ponadto istnieją dwie linie sezonowe. Dodatkowo Lublin jest jednym z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, po którym poruszają się trolejbusy.

Połączenia drogowe

Przez Lublin przebiegają łącznie trzy trasy krajowe oraz międzynarodowe. Najłatwiej jest, rzecz jasna, dostać się stamtąd na Ukrainę.

Każda osoba poruszająca się po mieście samochodem powinna pamiętać o strefie płatnego parkowania. Obowiązuje ona w dni robocze od godziny 8.00 do 17.00. Obszar wchodzący w skład tej strefy można sprawdzić na stronie internetowej: http://lublin.spp24.pl/

Pierwsza godzina postoju kosztuje 2zł, druga 2,40zł, trzecia 2,80zł, a każda kolejna o 2zł więcej. Istnieje możliwość nabycia biletu dobowego w cenie 15zł.

Zwiedzanie

Lublin to wspaniałe i stare miasto. Warto zatem zatrzymać się w nim na chwilę, aby zwiedzić to piękne miejsce. Znajduje się tam wiele obiektów istotnych dla historii Polski wartych zobaczenia. Kilka przykładowych zabytków godnych uwagi to: Brama Królewska, Kaplica świętej Trójcy, Kościół świętego Mikołaja, Lubelskie Podziemia, Stare Miasto, Zamek Lubelski. Warto także zwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej i inne obiekty kulturalne miasta.

PEUGEOT 301

Planujesz wyjazd z całą rodziną? Od teraz Peugeot 301 w RentCar.pl

Duży sedan należący klasy C. Samochód rodzinny, na każdą kieszeń oraz do wielu zastosowań. Jeśli szukasz wygody w połączeniu z ekonomią, jest to samochód właśnie dla Ciebie.

PLUSY:

 • świetne warunki jezdne po nierównościach,
 • pojemny bagażnik,
 • przestronne wnętrze,
 • ekonomiczne silniki

MINUSY:

 • przeciętne właściwości jezdne,
 • nieszczególna jakość materiałów,
  • podstawowe wyposażenie

 

Zapraszamy do RentCar.pl w Lublinie!

 

RentCar Solutions Sp. z o.o.

tel: +48 505 550 303