Wypożyczalnia samochodów lotnisko Łódź-Lublinek

Samochody

Kampery


RentCar.pl wypożyczalnia samochodów

Tani wynajem aut w Łodzi na lotnisko Łódź-Lublinek - RentCar.pl

Łódź- miasto położone w środkowej części Polski, jest siedzibą władz województwa łódzkiego, a w 1945 było przejściową siedzibą władz państwowych. Łódź jest jednym z największych miast w Polsce, zajmuje trzecią lokatę pod względem ludności zameldowanej z wynikiem 698,688 oraz czwarte miejsce pod względem powierzchni- 294,25km2. Pierwsza wzmianka o Łodzi występuje w dokumentach księcia Władysława Garbatego z 1332 roku, zaś w 1423 roku, miasto otrzymało prawa miejskie a wraz z nimi przyzwolenie na organizowanie targów, mimo to początkowo Łódź rozwijała się jako małe miasteczko rolnicze, które było własnością biskupstwa włocławskiego, przez co stała się lokalnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Łódź wraz z powstaniem kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego, wiele zyskała pod względem przemysłowym, kiedy w mieście powstały wielkie manufaktury, m.in. kompleks fabryczny Ludwika Geyera, który jako pierwszy na terenie Królestwa Polskiego posiadał maszynę parową, a dziś znany jest jako „Biała Fabryka”. W latach 30. XIX w. było to największe przemysłowe przedsiębiorstwo w Królestwie Polskim. Łódź swoje wyroby, eksportowała głównie do Chin i Rosji. Łódź mimo nadaniu praw miejskich, swoją przemianę z rolniczego miasta, rozpoczęła w 1820 roku, poprzez zaliczenie do grona osad fabrycznych. Zaczęli wtedy do miasta przybywać przedsiębiorcy, przez co w krótkim czasie nastąpił kolosalny rozwój urbanistyczny miasta a także jego architektury.

Dziś Łódź odchodząc od przemysłu włókienniczego, staje się coraz to ważniejszym centrum handlu i biznesu. Jest jedynym miastem w kraju zrzeszonym w europejskiej Sieci Miast Secesyjnych, obok Budapesztu, Barcelony czy Wiednia. Lecz głównie to ceniony ośrodek kultury, odbywają się tam liczne imprezy muzyczne, teatralne, literackie, plastyczne czy filmowe a co rok odbywa się tam kilkadziesiąt festiwali i przeglądów takich jak np. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki czy Explorers Festiwal. W mieście znajdziemy także liczne placówki muzealne z bezprecedensowym w Europie- Centralnym Muzeum Włókiennictwa czy Muzeum Sztuki, a także wiele teatrów (Teatr Wielki, Teatr Muzyczny) oraz Filharmonia, liczne kina i galerie. Łódź to także bardzo ważny ośrodek akademicki, znajduje się tam 28 uczelni z czego 6 to uczelnie państwowe a 22 niepubliczne. Swoje miejsce ma tam międzynarodowej sławy Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa , Telewizyjna i Teatralna, której absolwentami są m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Jan Machulski czy Jerzy Antczak. Znajdziemy tam także wiele instytutów badawczo-naukowych takich jak np. : Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Instytut Biologii Medycznej PAN czy Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Sześć kilometrów od centrum Łodzi znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (Łódź-Lublinek). Łódź dzięki swojemu korzystnemu położeniu w centrum Polski, stanowi bardzo ważny węzeł komunikacji drogowej, przez co daje możliwość podróżowania do dowolnego miasta w Polsce w nie więcej niż kilka godzin.

  • Poznań - autostrada A2 odległość 218 km
  • Warszawa - autostrada A2 w odległości ok. 130 km
  • Katowice E75 ("Gierkówka") odległość ok. 200 km
  • Wrocław S8 leży w odległości 220 km
  • Gdańsk E75 odległość wynosi 330 km

 

Łódź na mapie Polski

 

Dojazd do miasta Łódź

Do Łodzi można dojechać na wiele sposobów, różnymi środkami komunikacji, z różnych miast a to wszystko dzięki swojemu dobremu położeniu.

  • Samolotem - Port lotniczy Łódź-Lublinek - ul. Generała Stanisława Maczka 35
  • Samolotem - Port Lotniczy Warszawa Okęcie im. Chopina - Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 1, następnie TAXI lub pociągiem oraz coraz popularniejszym autostopem np. z BlaBlaCar'em
  • Pociągiem - Dworzec PKP, ul. Plac Sałacińskiego 1
  • Autobusem - Dworzec PKS, Łódź Kaliska, ul. Aleja Włókniarzy 227

 

Strefa płatnego parkowania w mieście Łodzi

Osoby wynajmujące samochód z Łodzi i poruszające się po ścisłym centrum tego miasta powinny wiedzieć, że obowiązuje tu strefa płatnego parkowania, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Dzieli się ona na dwie podstrefy: A i B gdzie opłata za pierwszą godzinę w podstrefie A wynosi 3zł, za drugą 3.50zł, zaś w podstrefie B, za pierwszą 2.50zł, a drugą 3zł. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj.

 

Dojazd pociągiem do Łodzi

Łódź stanowi ważny punkt na kolejowej mapie Polski. Połączenia do Katowic, Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Poznania to tylko niektóre najważniejszych połączeń. PKP oraz PKP Intercity obsługuje główne szlaki międzymiastowe oraz regionalne. Rozkład znajdą Państwo tutaj.

 

Połączenie transportowe

Port Lotniczy Łódź jest położony w południowo-zachodniej części miasta w odległości 6 km od centrum, co sprawia, że łatwo można dotrzeć tam Autobusem MPK- linią 65, przystanki początkowe / końcowe zlokalizowane są bezpośrednio przed wejściem do terminala, a czas to niespełna 15minut.

 

Dworzec autobusów dalekobieżnych

Autobusy dalekobieżne odjeżdżają z dworca Autobusowego ul. al. Włókniarzy 203/205. Autobusy takich operatorów jak Polski Bus, EuroLines, PKS i inne mają tutaj swoją stację.

 

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Będąc w Łodzi, warto swoje zwiedzanie rozpocząć od głównego deptaka czyli znanej w całej Polsce- ulicy Piotrkowskiej, jest to najdłuższa w Europie ulica, która głownie charakteryzuje się handlem, aczkolwiek można znaleźć tam też różne zabytki, Galerie Wielkich Łodzian, czy też Aleje Gwiazd wzorowaną Hollywoodem. Liczy ponad 4km i ciągnie się pomiędzy Placem Wolności a Placem Niepodległości, i jest zdecydowaną wizytówką miasta. Kolejnym ważnym punktem jest Łódzka Manufaktura, największe w Polsce centrum handlowo-usługo-rozrywkowe, która znajduje się na terenie dawnego kompleksu Izraela Poznańskiego, mimo przebudowy został zachowany dawny wygląd, przez co głównie znajdują się tam stare, pofabryczne budynki z czerwonej cegły co nadaję nietuzinkowy design. Pałac Karola Poznańskiego nazywany także "łódzkim Luwrem" to także istotne a zarazem warte zobaczenia miejsce. Jest to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Pałac to najbardziej okazały budynek miasta, powstały w latach 80. I 90. XIX wieku, a w nim swoją siedzibę ma Muzeum Miasta Łodzi. Jako ciekawostkę warto nadmienić, iż Łódź jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które dało pozwolenie grafficiarzom malować na wybranych ścianach czy autobusach. Legalne graffiti można zobaczyć m.in. na ścianie przy ulicy Piotrkowskiej 152, które zajmuję powierzchnie 900m2. Autorem jest łódzka grupa Design Futura, która stworzyła je w 2001 roku, a ich dzieło trafiło do Księgi Rekordów Guinessa.