Wypożyczalnia samochodów Gdańsk Lotnisko

Samochody

Kampery


RentCar.pl wypożyczalnia samochodów

Najtańszy wynajem samochodów w Gdańsku na lotnisku.

Gdańsk to miasto należące do aglomeracji tak zwanego Trójmiasta. Położone jest nad Morzem Bałtyckim i rzeką Motławą, u ujścia Wisły. Miasto to jest stolicą województwa pomorskiego. Stanowi siódmą miejscowość w kraju pod względem powierzchni i szóstą pod względem liczby ludności (ponad  tysięcy mieszkańców).

Według archeologów na terenach współczesnego Gdańska już w VII wieku istniały osady. Jednak samo powstanie Gdańska datuje się na okres X stulecia. Wtedy to Mieszko I przyłączył te tereny z całym Pomorzem do Polski. Gdańsk należał do miast zajętych przez Zakon Krzyżacki. Po wycofaniu się tychże przyłączył się do Związku Pruskiego.

Miasto to ma za sobą słynne tradycje autonomiczne. Już za czasów napoleońskich powstało pierwsze Wolne Miasto Gdańsk. Po Kongresie Wiedeńskim autonomia zakończyła się i ponownie przyłączono miasto do Prus, do których należało od momentu rozbiorów. Po I wojnie światowej ponownie utworzono Wolne Miasto Gdańsk. W wyniku sporu o te terytoria zostały on w pierwszej kolejności zajęte przez wojska niemieckie, rozpoczynające II wojnę światową. Dopiero po zakończeniu tych starć zbrojnych Gdańsk wreszcie wrócił do Polski. W okresie powojennym miasto to wsławiło się narodzinami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, co przyczyniło się do lawiny, która ostatecznie spowodowała upadek komunizmu.

Jako miasto odbudowane po 1945 roku może się poszczycić pięknie zrekonstruowaną starówką. Ponadto w Gdańsku jest wiele wartych uwagi zabytków.

 

Przede wszystkim jest to jednak miejscowość typowo uniwersytecka. Ze względu na liczne szkoły wyższe w Gdański, jak i w całym Trójmieście, cały czas występuje napływ młodych ludzi.

Pod względem przemysłowym szczególną uwagę na siebie zwraca Stocznia Gdańska. W mieście i jego okolicach znajduje się też wiele innych przedsiębiorstw zajmujących się zarówno produkcją, jak i usługami.

Port Lotniczy imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku

Około 10 kilometrów od centrum Gdańska i Sopotu oraz ponad 20 kilometrów od centrum Gdyni znajduje się port lotniczy imienia Lecha Wałęsy. Jako cywilny port lotniczy płyta w Gdańsku powstała już w okresie międzywojennym. Jednak w obecnym miejscu wybudowano lotnisko dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia. Oficjalne otwarcie miało miejsce 2 maja 1974 roku. Imię Lecha Wałęsy, prezydenta Polski i jednego z założycieli „Solidarności”, lotnisko otrzymało w 2004 roku.

Współcześnie gdańskie lotnisko stanowi port zastępczy dla lotniska Chopina w Warszawie. Jest największym lotniskiem w regionie. Pod względem liczby odprawianych pasażerów zajmuje trzecie miejsce w Polsce (przed nim jest lotnisko Chopina w Warszawie oraz krakowskie Balice).

Dojazd na lotnisko

  • Kolej:

Na Lotnisko można dotrzeć za pomocą Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. W jej ramach kursuje pociąg do samego portu lotniczego. Większość połączeń odbywa się z Gdańska Wrzeszcza. Niektóre są wydłużone do Osowej lub Gdyni Głównej.

  • Autobus:

Z terenu całego Trójmiasta do lotniska można dotrzeć za pomocą komunikacji miejskiej.  Z Gdańska kursują autobusy linii zwykłej numer 110 i 210 oraz linii nocnej N3. Jeżdżą one między lotniskiem a Wrzeszczem i Dworcem Głównym PKP. Z Sopotu kursuje linia numer 122. Z dworca głównego w Gdyni kursuje jedna linia autobusowa w kierunku lotniska, mianowicie 4A.

  • Minibusy międzymiastowe:

Do gdańskiego lotniska bardzo łatwo można dotrzeć za pomocą minibusów. Kilka z nich kursuje regularnie. Są to busy takich przewoźników, jak:

Air-Transfer: na trasie Koszalin - Sławno - Słupsk - Lębork - Port Lotniczy Gdańsk (i z powrotem)

Arriva Bus Transport Polska: na trasie Toruń - Gdańsk Dworzec PKS - Port Lotniczy Gdańsk (i z powrotem)

Wagner Transport: na trasie Olsztyn - Ostróda - Port Lotniczy Gdańsk (i z powrotem)

Dodatkowo kursuje także wielu przewoźników nieregularnych.

  • Własne auto:

Osoby podróżujące na lotnisko własnym samochodem powinny zapoznać się z infrastrukturą parkingową lotniska. W wypadku Gdańska jest ona bardzo rozbudowana.

Kiss & Fly – jest to specjalna strefa krótkiego postoju. Bezpłatnie można tam przebywać do dziesięciu minut.

Parking P1 – parking krótkoterminowy. Cena pierwszych dwóch godzin postoju za każde rozpoczęte 30 minut to 4zł a każda następna godzina to koszt 6zł.

Parking P2 – parking krótkoterminowy do doby postoju. Ceny na tym parkingu są analogiczne do tych na parkingu P1. Doba postoju kosztuje 60zł.

Parkingi P4 i P5 – parkingi przeznaczone do postojów długoterminowych. Jeśli chodzi o koszt postoju na tych parkingach, to z pierwszych trzech dób każda jest płatna po 19zł. Postój od czterech do ośmiu dni to koszt 69zł, od dziewięciu do piętnastu dni 89zł, a każda kolejna doba powyżej piętnastu dni to koszt dodatkowych 10zł.

Poruszanie się po mieście

Kolej miejska

Po całym Trójmieście kursują pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Łącznie w Gdańsku jest ponad dziesięć przystanków kolei miejskiej. Ponadto z Gdańska kursują także połączenia linii Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.

Komunikacja miejska

Po Gdańsku kursują 73 stałe linie autobusowe, do tego 12 linii nocnych. Gdańsk należy także do miast, po których kursują tramwaje. Łącznie po tym mieście jeździ 12 linii tramwajowych.

Transport morski

Z Targu Rybnego odbywają się rejsy wycieczkowe na Hel i Westerplatte. Natomiast na Nowym Porcie mieści się terminal pasażerski, z którego wypływają statki do Szwecji.

Transport lotniczy

W gdańskiej dzielnicy Matarnia znajduje się opisany powyżej port lotniczy imienia Lecha Wałęsy.

Połączenia drogowe

Przez Gdańsk przechodzą trzy trasy europejskie. Ponadto miasto posiada dwie obwodnice.

Każda osoba poruszająca się po Gdańsku samochodem powinna pamiętać o obowiązującej w mieście strefie płatnego parkowania. Tereny nią objęte można sprawdzić na stronie internetowej: http://www.zdiz.gda.pl/zdizgdansk/chapter_76015.asp

Godzinny postój w strefie to koszt 3zł. Po upływie drugiej godziny jest to koszt 3,60zł, po upływie trzeciej natomiast 4,30zł. Za czwartą i każdą kolejną godzinę płaci się 3zł.

Zwiedzanie

Gdańsk to stare i piękne miasto. Dlatego warto zatrzymać się w nim choć na chwilę, aby obejrzeć choć kilka zabytkowych miejsc. Na pewno godna uwagi jest cała ulica Długa, zrekonstruowana starówka. Po drodze można też zobaczyć kościół mariacki, Dwór Artusa, czy też Złotą Bramę oraz nadmotławskiego Żurawia.

Oprócz tego z Gdańska można udać się do Sopotu i Gdyni, choćby po to, aby odbyć przyjemny spacer po sopockim lub orłowskim molo.