Wypożyczalnia samochodów Gdańsk Miasto

Samochody

Kampery


RentCar.pl wypożyczalnia samochodów

Tani wynajem auta w Gdańsku, Gdyni oraz Sopocie.

Gdańsk- miasto położone w północnej części Polski, nad Morzem Bałtyckim, lokujące się jako stolica  województwa pomorskiego, tworzy wraz z Gdynią i Sopotem Trójmiasto. Co więcej, jest morskim ośrodkiem gospodarki posiadającym duży port handlowy, a także stanowi centrum kulturalne, gospodarcze i naukowe. Gdańsk swoją historie przypisuję już ponad tysiąc lat temu, która kształciła się pod wpływem różnorodności kultur. Swego czasu miastu, przypisywano miano największego miasta Rzeczpospolitej Obojga Narodów a także miastem królewskim czy hanzeatyckim, które było w posiadaniu prawa do pełnomocnego uczestniczenia w wyborze króla. Natomiast w XVI wieku było to jedno z najbogatszych miast w Rzeczypospolitej. Gdańsk miał też swoje znaczenie, w czasie II wojny światowej, gdyż uznawany był za jej poglądowe miejsce wybuchu, jak również początkowe miejsce upadku w Europie Środkowej, komunizmu. Ważną kwestią jest populacja Gdańska, gdzie z wynikiem 462 tysięcy mieszkańców, góruje z miejscem szóstym w Polsce pod względem liczby ludności, zaś od strony powierzchni miasta, zajmuje siódmą lokatę i szacuje 261,96 km². Miasto posiada wiele zabytków architektury, które po dziś dzień wykorzystywane są jako instytucje i placówki kulturalne. Co więcej, na terenie Gdańska, swoje miejsce mają największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych.

Gdańsk góruje na liście największych ośrodków akademickich w kraju, w 2008 roku łącznie studiowało ok 78 tysięcy studentów. Miasto to posiada aż 14 uczelni, z czego 6 to szkoły wyższe państwowe, a pozostałe to uczelnie niepubliczne powstałe po 1989roku. Największa liczba adeptów uczęszcza do Uniwersytetu Gdańskiego, który powstał w latach 70tych, zaś Politechnika Gdańska to jedna z najstarszych uczelni technicznych w Polsce. Na liście uczelni publicznych znajdziemy również Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademie Sztuk Pięknych, Akademie Muzyczną czy Akademie Wychowania Fizycznego i Sportu, na uczelniach niepublicznych lokuje się m.in. Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Zarządzania czy Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. W Gdańsku możemy natrafić na różne instytucje naukowe zajmujące się badaniami nauk humanistycznych, społecznych czy ekonomicznych np. Instytut Bałtycki, Instytut Kaszubski czy Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, a także nauk przyrodniczych, ścisłych i technicznych m.in. Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku czy Instytut Morski.

W Gdańsku swoje siedziby posiada spora ilość największych polskich firm np. z branży stoczniowej Gdańska Stocznia "Remontowa", Crist – największa prywatna stocznia w Polsce, petrochemicznej Grupa Lotos w tym Petrobaltic, energetycznej Elektrociepłownie Wybrzeże, Energa, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, odzieżowej LPP, metalowej Glencore, materiałów budowlanych Mercor i handlu detalicznego Jysk. W Gdańsku corocznie odbywa się kilkadziesiąt imprez o charakterze targów branżowych. Wiele z nich organizują Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Gdańsk to także wielki ośrodek kulturowy, znajdują się tam między innymi teatry takie jak Teatr Wybrzeże, w którym organizowany jest Festiwal Wybrzeże Sztuki, czy Gdański Teatr Szekspirowski, który aranżuje Festiwal Szekspirowski. W Gdańsku możemy również znaleźć centrum kultury muzycznej m.in. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina czy Opera Bałtycka. Ponadto miasto słynie z Muzeum Narodowego, Muzeum Historycznego, czy Narodowego Muzeum Morskiego.

Jako ciekawostkę można dodać, ze Gdańsk znany jest wielu ludziom z miejsca narodzin "Solidarności", pod dowództwem Lecha Wałęsy, w imię którego nazwano gdańskie lotnisko. Miasto znane głownie z portów, miało jednak swoją odmienną istotną funkcje, gdyż przed II wojną światową, nie przypuszczając, był on głównym ośrodkiem sportów zimowych, w tej części Polski. Świadcząca o tym skocznia, miała swoje miejsce w Dolinie Radości, lecz po wojnie, została zapomniana. W Gdańsku możemy również zobaczyć ciekawą a zarazem nietuzinkową budowle, którą jest Krzywy Dom, dzięki niemu miasto ma wiele wspólnego z włoską Pizą. Dom ten mieści się na Głównym Mieście, rogu ulic Lawendowej i Świętojańskiej a jego pochyłość wynosi nawet 50cm od pionu.

Gdańsk jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju. Krzyżują się tam trzy trasy europejskie (E28, E75, E77), przebiegają przez miasto trzy drogi krajowe (Droga krajowa nr 1, Droga krajowa nr 7 oraz S6), sześć dróg wojewódzkich. Ponadto Gdańsk posiada obwodnicę tranzytową północ-południe. Głównym ośrodkiem transportu publicznego jest Szybka Kolej Miejska, która ma wydzielone torowiska z sieci PKP Polskie Linie Kolejowe. W mieście kursuje 75 linii autobusowych dziennych, 10 nocnych, 4 linie sezonowe oraz 10 tramwajowych. Specjalnie dla turystów, miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Hel, Jastarnia uruchomiły Tramwaje Wodne, czyli promy kursujące na pięciu liniach, łączące te miasta.

 

Gdańsk na mapie Polski

Strefa płatnego parkowania w mieście Gdańsk

Istotna informacja dla wszystkich podróżujących samochodem dotyczy parkowania. W Gdańsku znajdują się strefy płatnego parkowania przede wszystkim w centrum. Opłaty za postój obowiązują kierowców od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. A aktualna stawka parkowania wynosi 3zł za pierwszą godzinę a 3,60 za drugą.

 

 

Podróż do Gdańska można odbyć:

  • Samolotem – korzystając z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy ul. Słowackiego 200
  • Pociągiem- Dworzec Główny PKP ul. Podwale Grodzkie 2
  • Autobusem – Dworzec PKS, ul. 3 Maja 12

 

Podróżowanie po Gdańsku komunikacją miejską

Gdańsk można przemierzać komunikacją miejską, która głownie są autobusy oraz tramwaje, odpowiedzialny za to jest Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Rozkład można znaleźć tutaj.

 

RentCar w Gdańsku

Jeśli chcą Państwo wynająć samochód z Gdańska, aby nie mieć kłopotów w podróżowaniu po jednym z większych miast nadmorskich, najlepszą możliwością jest wynajem samochodu z wypożyczalni Rentcar.pl . Zanim jednak zdecydują się Państwo na wynajem samochodu, warto przeczytać kilka podstawowych zasad wynajmu aut. Informacje na temat najważniejszych kroków w wynajmie znajdą Państwo tutaj.

Dla osób wynajmujących samochód w Gdańsku istotną kwestią będzie wiadomość, gdzie można spodziewać się utrudnień na drogach lub korków. Najtrudniej jeździ się po Wrzeszczu, Oliwie i Morenie. Najczęściej zakorkowane ulice to Trakt św. Wojciecha, ulice Świętokrzyska, Łódzka, Warszawska, Kartuska i Słowackiego. Godziny szczytu w Gdańsku są od 6 do 9 rano oraz pomiędzy 16 a 18. Każdy wynajmowany samochód z naszych wypożyczalni jest wyposażony w radio dlatego polecamy słuchać Radia Gdańsk (103,7 MHz FM ) (http://www.radiogdansk.pl/) gdzie na bieżąco możemy usłyszeć o utrudnieniach na drogach.


Zwiedzanie miasta Gdańsk

Będąc w Gdańsku warto zobaczyć takie miejsca jak: