Szczecin Śródmieście

Śródmieście stanowi centralną część Szczecina liczącego obecnie blisko 128 265 mieszkańców. Miasto złożone jest z dziesięciu osiedli, natomiast Śródmieście stanowi dzielnicę dość mocno zróżnicowaną biorąc pod uwagę funkcjonalność. Można tu znaleźć najistotniejsze instytucje administracji miejskiej. W Śródmieściu wyraźnie widać dominującą zabudowę mieszkaniową oraz usługową. Nie brak tu też szeregu obiektów historycznych, łącznie z renesansowym Zamkiem Książąt Pomorskich. Obszary mieszczące się wzdłuż brzegu Odry wykazują charakterystyczny styl przemysłowy. Śródmieście jest także najważniejszą częścią miasta pod względem funkcji kulturalnej. Można tu wybrać się do siedmiu kin oraz siedmiu teatrów, opery lub filharmonii. Działa tu także przeszło 70 szkół, nie tu też uczelni wyższych jak na przykład Politechnika Szczecińska oraz Akademia Morska.

Mieszkańcy Śródmieścia nie mogą narzekać na brak placówek medycznych, znajdują się tu dwa szpitale wraz z siedemnastoma przychodniami lekarskimi. W dzielnicy Śródmieście znajduje się pływalnia o nazwie Floating Arena wraz z dwoma dużymi centrami handlowymi. W tej części szczecina nie trudno także o sprawną komunikację miejską, gdyż znajduje się tu osiem czynnych stacji kolejowych. Przez tę dzielnicę przebiegają trzy drogi krajowe wraz z jedną drogę wojewódzką, można tu liczyć również na systematyczne kursy autobusów miejskich oraz tramwajów. Rozwinęła się też sieć transportu wodnego. Mieszkańcy i osoby odwiedzające Śródmieście mogą skorzystać z oferty rejsów pasażerskich oraz towarowych.

Przez centralną część Szczecina przebiegają drogi krajowe nr 10, 13 i 31 wraz z drogami wojewódzkimi nr 115. W Śródmieściu nie można narzekać na zbyt skromną ofertę oświatową, ponieważ do dyspozycji mieszkańców jest aż 21 przedszkoli państwowych, 16 szkół podstawowych oraz przeszło 20 gimnazjów. Młodzież może uczęszczać do 21 LO, 7 LO profilowanych oraz 7 szkół zawodowych. Oferta edukacyjna uzupełniona jest przez 18 zespołów szkół. Na Śródmieściu mieści się aż osiem obiektów Politechniki Szczecińskiej, Akademia Sztuki oraz siedziba Akademii Morskiej.

Pacjenci mieszkający w dzielnicy Śródmieście mogą korzystać z dwóch szpitali, jak również specjalistycznego zakładu opieki zdrowotnej, publicznego wojewódzkiego zakładu leczenia gruźlicy oraz chorób płucnych. Funkcjonuje tu również 17 publicznych przychodni lekarskich oraz mnóstwo prywatnych gabinetów medycznych.

Za najważniejsze obiekty sportowe Śródmieścia uchodzą centrum sportowo-rekreacyjne wraz z pływalnią Floating Arena. Ciekawymi miejscami rekreacyjnymi są dwa parki, ogród dendrologiczny wraz z ogrodem różanym.

Szczecińskie Śródmieście jest częścią miasta, w której znaleźć można trzy centra handlowe wraz z dwoma dużymi galeriami: Galaxy Centrum oraz Galeria Kaskada. W pobliżu nie trudno także o znane sklepy branżowe, jak na przykład New Yorker lub Perfumeria Douglas. Śródmieście jest kulturalnym centrum miasta.

 

Szczecin Śródmieście