Zawieszenie samochodu podczas i po zimie – amortyzatory

Praktycznie każdy z kierowców powinien sobie zdawać sprawę z bardzo istnej roli jaką odgrywają w naszym samochodzie amortyzatory. Niestety niewielu z nas wie, jakie są objawy, kiedy ich sprawność staje się coraz to mniejsza. Pamiętajmy, że niesprawne amortyzatory w trakcie jesieni i zimy mogą mieć poważne konsekwencje dla auta i nas samych. Ich kiepski stan techniczny wpływa na wydłużenie drogi hamowania oraz zwiększa ryzyko utraty stabilizacji toru jazdy i wpadnięcia w poślizg.  ABC Kierowcy – Technika Jazdy: Kręcenie kierownicą

Amortyzatory to element podwozia, który spełnia wiele zadań, z czego najważniejszym jest przenoszenie i minimalizowanie drgań powstających na elementach sprężystych zawieszania. Ich skuteczność ma ogromny wpływ na komfort jazdy, dlatego jakość i charakterystyka pracy powinny pozostawać pod stałą kontrolą.
Ponadto, mają za zadanie zapewnienie kontaktu kół z nawierzchnią po której porusza się pojazd. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa jazdy. Dodatkowo powoduje to błędną pracę systemów odpowiedzialnych stabilizujących tor jazdy i hamowania, czyli m.in. ESP, ABS. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kiedy opona (koło) straci kontakt z nawierzchnią i każdy z tych systemów automatycznie odpuszcza hamowanie.

Dodajmy, że źle działający amortyzator powoduje drgania konstrukcji pojazdu i negatywnie wpływa również na kąt padania światła reflektorów. Może to powodować oślepianie kierowców jadących znad przeciwka, co może prowokować do zaistnienia niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Mimo wszystko najważniejszym zadaniem amortyzatorów jest utrzymanie odpowiedniej trakcji samochodu. Jeśli wszystkie amortyzatory są w pełni sprawne nasze auto rzadko kiedy będzie traciło kontakt z podłożem. Samochód ze zużytymi teleskopami na nierównościach faluje jak łódka, co może być przyczyną kolizji i wypadku. Pamiętajmy, że wyeksploatowane amortyzatory przyspieszają zużycie sprężyn w naszym samochodzie. Trwałość amortyzatorów dostępnych na rynków bywa bardzo różna. Wszystko uzależnione jest od producenta. Im lepsza jakość wykonania tej części zawieszenia tym dłuższy czas eksploatacji, a waha się on od 30 000 do ponad 150 000 km. Dużo też zależy od tego czy wybierzemy teleskopy gazowe czy olejowe, przy czym te drugie stosuje się częściej. Jednak  zwróćmy uwagę, że ich wadą są wycieki oleju.
W naszej firmie preferujemy bezpieczne techniki jazdy, dlatego też nasze samochody są zawsze sprawdzane na bieżąco. Przed i po dostarczeniu do klienta, aby zagwarantować 100% bezpieczeństwa dla kierowcy i wynajmującego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Nowa wypożyczalnia samochodów w RentCar.pl