Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie wiosenno-letnich podróży!

Coraz szybciej zbliża się lato, dzień jest coraz dłuższy, a coraz lepsza pogoda sprzyja weekendowym podróżom. Jednak wzmożony ruch na drogach, pośpiech oraz brawura niejednokrotnie doprowadzają do kolizji oraz wypadków. I choć infrastruktura w Polsce w porównaniu do innych krajów europejskich wciąż nie należy do najbezpieczniejszych, to nie możemy jej za wszystko obwiniać.

Poniżej kilka rad, które pomogą bezpiecznie cieszyć się jazdą samochodem.

Korki na drogach – czyli płynna jazda to bezpieczna jazda

Coraz wyższe temperatury umożliwiają również ekipom remontowym poprawę stanu dróg, zatem zwężenia oraz ograniczenia są w okresie wakacyjnym wszechobecne na polskich drogach. Zatem doradzamy zachować maksymalną płynność ruchu oraz w razie zwężeń jazdę na suwak/zamek czy inaczej zwaną zakładkę, która polega na płynnym pokonaniu drogi w miejscach, gdzie następuje zwężenie drogi z dwóch do jednego pasa ruchu, poprzez naprzemienne zajmowanie pasa. Niestety jazda drugim pasem (tym który się „kończy”) niejednokrotnie uważana jest za cwaniactwo lub kombinowanie.

Kolejnym problemem w korkach są kierowcy potocznie zwani szeryfami, którzy przed swoim pojazdem zostawiają lukę. Takie zachowanie jest niedozwolone a co gorsza może zostać ukarane mandatem! Takie zachowanie nie upłynnia ruchu a jedynie tworzy poczucie płynniejszej jazdy w odczuciu „szeryfa”.

Postoje w miejscach niedozwolonych

Podróże z rodziną, w szczególności z małymi dziećmi, często wymuszają postoje. Pamiętajmy o tym, że nie wszędzie można się zatrzymać! Pobocze to nie jest najlepsze miejsce do zatrzymania bez uzasadnionej konieczności. A w szczególności na autostradzie wymaga, aby każda z osób opuszczająca samochód była widoczna czyli ubrana w kamizelkę odblaskową.Coraz liczniejsze MOP-y czyli Miejsca Obsługi Podróżnych to najlepsze oraz najbezpieczniejsze miejsca do zatrzymania samochodu. Wyposażone w toaletę i niejednokrotnie w stoliki, ławki oraz zadaszenia są doskonałym miejscem na postój.

Rozmowy przez telefon

Bardzo częstym wykroczeniem na polskich drogach jest nawyk rozmowy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Pamiętajmy o tym, iż brak 100% koncentracji na drodze w może kosztować kogoś życie. Jeszcze gorszym zjawiskiem jest pisanie SMS-ów lub e-maili. Jadąc autostradą 130 km/h w czasie każdej sekundy pokonujemy ponad 36 m co oznacza, że jedna sekunda w której uwagę poświęcamy na pisaniu SMS-a może się skończyć tragicznie.

Przygotowanie do trasy

Każda, w szczególności dłuższa trasa powinna zostać dokładnie zaplanowana. Samochód sprawdzony pod kątem technicznym oraz wywietrzony (wychłodzony) przed samym wyjazdem o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Dobrą praktyką jest również zabranie poza nawigacją GPS zwykłej mapy np. Europy, aby w razie awarii GPS-u poradzić sobie w tradycyjny sposób oraz bezpiecznie dotrzeć do celu.

Bezpiecznej podróży życzy wypożyczalnia samochodów RentCar.pl.