Archiwa tagu: przewodnik

Pałac Czapskich

Pałac Czapskich i pomnik Bartolomeo Colleoniego

Pałac Czapskich niekiedy określany jest jako Pałac Raczyńskich, Pałac Krasińskich. To rezydencja w stylu barokowym, położona nieopodal Krakowskiego Przedmieścia 5 w Śródmieściu, dziś stanowi siedzibę Akademii Sztuk Pięknych.

Budowa pałacu na miejscu wcześniejszej budowli – dworu Radziwiłłów z drewna, rozpoczęta została w latach 80-tych XVII stulecia. Najprawdopodobniej zaprojektował go Tylman z Gameren – wpierw pałac budowany był dla Michała Kazimierza Radzwiłła. Budowa została zakończona z inicjatywy prymasa Michała Radziejowskiego. Pałac przyjął styl barokowy, miał jedno piętro oraz kształt kwadratu, od Krakowskiego Przedmieścia oddzielał go szereg budynków gospodarczych i oficyny.

Śmierć Michała Radziejowskiego w 1705 roku sprawiła, iż nowym posiadaczem pałacu stał się Adam Sieniawski, jaki w latach 1713-1721 zajął się wyposażeniem oraz przebudową pałacu. Pałac we frontowej części otrzymał okazały dziedziniec, który podzielono na przedni (avant cour) oraz paradny (cour d’honneur), w tylnej części mieściły się rozległe ogrody. We wnętrzach pałacowych urządzona została wystawna sala balowa. W 1732 roku pałac przeszedł w posiadanie bankiera Piotra de Riaucourt, natomiast od 1733 roku, pałac stanowił własność Czapskich, którzy podjęli się kolejnej przebudowy pałacu w latach 1752-1765, tym samym obiekt uzyskał późnobarokową formę. Przy wjeździe do posiadłości ulokowano również bramę udekorowaną orłami z kamienia. Gdy właściciel zmarł w 1782 roku, pałac został odziedziczony przez jego córkę Konstancję, żonę Stanisława Małachowskiego. Stanisław podjął decyzję o zmianie wnętrz na klasycystyczny styl, zgodnie z projektem Jana Chrystiana Kamsetzera. Zgodnie z wizją Małachowskiego, wystawione zostały również prostopadłe do pałacu klasycystyczne oficyny, natomiast brama została przebudowana na styl późnoklasycystyczny.