Archiwa tagu: atrakcje

Polskie góry nie tylko dla narciarzy

Na chwilę obecną mamy sezon zimowy, ale niewielu znasz jeszcze wie, że podczas śnieżnych dni można sobie zrobić frajdę i pojeździć na rowerze. Właśnie polskie kurorty czekają także nie tylko na narciarzy, ale i rowerzystów. Pomimo, że śnieg nie wydaje się być wymarzonym dla jazdy na rowerze, kolarstwo górskie podczas zimy jest coraz to popularniejsze. Czytaj dalej Polskie góry nie tylko dla narciarzy

Sezon narciarski w pełni – uchwyty na narty

Obecnie mamy sezon zimowy, a aura przeważnie nam sprzyja, więc trudno się w takim wypadku nie skusić do wypadu na narty w wyższe partie gór. Co prawdy nie każdy z nas posiada sprzęt narciarski, ale dość często się zdarza, że potrzebny jest odpowiedni bagażnik i/lub nasze akcesoria zimowe.  Czytaj dalej Sezon narciarski w pełni – uchwyty na narty

Warszawa atrakcje nad Wisłą

Warszawa, atrakcje nad Wisłą

Obecnie w Warszawie trwa konkurs dotyczący dzierżawy miejsc nad rzeką. Przeznaczeniem dzierżawy ma być otwarcie kawiarni lub innego punktu gastronomicznego. Nowi najemcy będą musieli zobowiązać się do przestrzegania norm wprowadzonych w specjalnych strefach oddziaływania akustycznego. W warszawskiej przestrzeni wiślanej czeka na chętnych 10 lokalizacji. Czytaj dalej Warszawa, atrakcje nad Wisłą

Pawilon Warszawa

Pawilon Warszawa

Rok 2016 jest rokiem pełnym inicjatyw społecznych. Już od samego początku obfituje w różnego rodzaju wydarzenia łączące jednocześnie kreatywność mieszkańców i możliwości organizacyjne instytucji lokalnych. Już w styczniu miało miejsce jedno z najistotniejszych wydarzeń związanych z tą kwestią. W sobotę, 16 stycznia, odbyło się otwarcie nowego Pawilonu Warszawa.

Umiejscowienie i dostępność

W miejscu dzisiejszego Pawilonu Warszawa istniał niegdyś pawilon Metra Warszawskiego. Dzięki nowemu projektowi obiekt ten został wskrzeszony. Pawilon mieści się na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Konkretnie znajduje się pod adresem ulicy Marszałkowskiej 105.

Oprócz wszelkich instytucji miejskich także obywatele mają wolny i bezpłatny dostęp do sal pawilonowych.

Otwarcie Pawilonu

Oficjalne otwarcie Pawilonu Warszawa odbyło się z udziałem wiceprezydenta miasta stołecznego Warszawy, Jarosława Jóźwiaka w sobotę 16 stycznia o godzinie 11.30.

Oczywiście uroczyste otwarcie to nie wszystko, co zaplanowano na ten wspaniały dzień. Między godziną 12.00 a 18.00 odbywały się różnorodne warsztaty rodzinne. Zostały one zorganizowane przez Muzeum Warszawy. W ich trakcie można było wziąć udział między innymi w quizie dotyczącym wiedzy o Warszawie a także zagrać w gry, na przykład „Memory warszawskie” albo ciekawą grę o podłożu historycznym odnoszącą się do najwspanialszych zabytków stolicy.

Również tydzień później, w kolejną sobotę, przedstawiciele Muzeum Warszawy zorganizowali analogiczną rodzinną sobotę. Zabrali oni rodziców wraz z dziećmi w przedziale wiekowym od czterech do dziesięciu lat w podróż po historii Warszawy.

Wydarzenia w Pawilonie

Takich wycieczek po historycznej Warszawie będzie w Pawilonie o wiele więcej. Regularnie organizowane będą kolejne warsztaty dla najmłodszych odnoszące się do dawnych dziejów stolicy. Dla trochę starszych uczestników będą w tym miejscu odbywały się liczne spotkania edukacyjne. Ponadto przewidziane są także projekcje filmowe.

Jeśli chodzi o spotkania zorganizowane dla większych grup, to Muzeum Warszawy w Pawilonie Warszawa oferuje również lekcje muzealne dla szkół. Dzięki nim uczniowie będą mogli nie tylko utrwalić sobie wiedzę na temat ogólnej historii Warszawy, ale też poznać ciekawe miejsca, pomniki, a nawet dzieje takich miejsc jak poszczególne dzielnice, czy stacje kolejowe.

Oferta Pawilonu powinna zadowolić również turystów, także tych zagranicznych. Na miejscu dostępna jest biblioteczka z książkami dotyczącymi dziejów stolicy Polski. Dodatkowo wyświetlany jest tam film pod tytułem „Warszawa nie zapomni”. Odnosi się on do dziejów miasta pod okupacją hitlerowską. Jego projekcja odbywa się z napisami w kilku językach, między innymi angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, czy rosyjskim.

Kontakt

Jak już wcześniej zostało wspomniane, Pawilon Warszawa, jest dostępny również dla zwykłych obywateli, klubów, itd. Można tam organizować spotkania, inicjatywy lokalne, i inne tego typu wydarzenia.

Pawilon jest otwarty codziennie między godziną 10.00 a 18.00. Wszelkie informacje dotyczące tego miejsca oraz organizowanych w nim wydarzeń dostępne są na stronie internetowej pawilon.muzeumwarszawy.pl oraz na fanpage na facebooku: facebook.com/muzeumwarszawy

Jeśli chodzi o lekcje muzealne oraz inne edukacyjne wydarzenia z łatwością można skontaktować się z Działem Edukacji Muzeum Warszawy za pomocą e-maila: edukacja@muzeumwarszawy.pl lub telefonicznie pod numerem 22b596 67 17.

Gliwice zwiedzanie

Gliwice – miasto na wakacje?

Gliwice to miasto, które wydawać się może mało atrakcyjnym miejscem na spędzenie wakacji. Jest to jednak błędny tok rozumowania, ponieważ w obliczu braku śniegu i co za tym idzie braku warunków do białego szaleństwa warto pozostać w tym mieście i skorzystać z atrakcji, które zostały przygotowane z myślą o dzieciach oraz młodzieży. Czytaj dalej Gliwice – miasto na wakacje?

Warszawa dzieciom

Czy Warszawa jest miastem przyjaznym dla dzieci?

Oczywiście, że tak i można na dowód tej tezy przytoczyć bardzo wiele przykładów ją potwierdzających. Żeby nie być gołosłownym, wystarczy wspomnieć, jak wiele atrakcji zostało i jest wciąż przygotowywanych na okres ferii zimowych. Dzieci nie powinny nudzić się w tym okresie, powinny czas ferii spędzić aktywnie, Czytaj dalej Czy Warszawa jest miastem przyjaznym dla dzieci?

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to trzeba wiedzieć

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest drugim, po katedrze na Wawelu, co do ważności kościołem w Krakowie i jednym z najistotniejszych obiektów sakralnych w Polsce. Od 1962 roku nosi tytularne określenie bazyliki mniejszej. Znajduje się on w samym centrum miasta stanowiąc jeden z obiektów przy Rynku Głównym. Względem placu położony jest niesymetrycznie. Wynika to z faktu wcześniejszego zabudowania jego terenu, jeszcze przed lokacją miasta i wytyczeniem miejsca na rynek. Czytaj dalej Kościół Mariacki to trzeba wiedzieć