Strefa kultury Katowice

Wypożyczalnia rowerów Katowice

Słyszeliście o Strefie Kultury? Jest to miejsce, które popularność ciągle wzrasta- już nie tylko mieszkańcy Katowic uczestniczą w eventach organizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, czy NOSPR. Ogromna popularność tego miejsca, również wśród turystów doprowadziła do tego, iż konieczne stało się stworzenie odpowiedniego zaplecza komunikacyjnego. Z tego względu umieszczono w tym miejscu kolejną stację rowerową, aby ludzie mogli się jeszcze sprawniej przemieszczać pomiędzy poszczególnymi punktami miasta a Strefą Kultury. Rowery są przeznaczone dla każdego- nieważne, czy odwiedzasz strefę kultury w szortach, czy masz na sobie drogi garnitur- w ten sposób możesz bez problemu przejechać z jednej części Strefy Kultury do innych obiektów.

Automatyczne wypożyczalnie rowerowe wyrastają w kolejnych miastach Polski- Katowice absolutnie nie chciały zostać w tyle. Dzięki licznym zmianom, wypożyczanie rowerów stało się jeszcze prostsze- już nie jest konieczne rejestrowanie się za pomocą dowodu osobistego. Obecność rowerów w Strefie Kultury to działanie pilotażowe, które ma pokazać z jakim przyjęciem cieszy się to rozwiązaniem. W przyszłym roku ma powstać ogólnomiejska sieć tego typu wypożyczalni. Automatyczne stojaki z rowerami zostaną zlokalizowane w miejscach, gdzie ruch ludzi jest szczególnie nasilony- zwłaszcza w okolicy dworców, centrów handlowych, czy kampusach akademickich. Dzięki takiemu rozlokowaniu punktów nie będzie większych problemów z poradzeniem sobie ze szczególnym zagęszczeniem ludzi.

Katowicki Magistrat nie prowadzi swoich działań bez powodu- całość jest częścią jeszcze większego projektu, który ma na celu popularyzację zachowań prozdrowotnych oraz ekologicznego przemieszczania się- oczekiwane jest, że mieszkańcy Katowic przekonają się do korzystania z rowerów. Czy jednak jest to możliwe, w mieście, które jest przez wielu uważane, za miejsce wyjątkowo nieprzyjazne dla rowerzystów? Najtrudniejsze jest pogodzenie ruchu tramwajowego, rowerowego oraz ciągów komunikacyjnych dla pieszych- stwierdza pan prezydent- Od 26 czerwca rozszerzono przestrzeń, która jest dostępna dla rowerzystów: zmiany uwzględniły przestrzeń 3 Maja oraz rynek. Mamy nadzieję, że poprzez te działania zwiększy się komfort poruszania jednośladami w centrum miasta i szersze grono mieszkańców przesiądzie się z samochodów na rowery- nadmienia.

Katowicki magistrat posiada odpowiedni zespół do spraw rowerowych, którego zadaniem jest wdrożenie wszystkich zapowiedzianych zmian. Prezydent informuje, iż tworzona jest integralna polityka rowerowa, która stanie się fundamentem dla rozwoju infrastruktury rowerowej- między innymi ścieżek oraz stacji z miejskimi jednośladami. Wciąż trwają prace nad stworzeniem w centrum Katowic strefy Tempo 30- dodaje- Aktualnie urząd miasta jest na etapie projektowania założeń zmienionej organizacji ruchu oraz wdrożenia nowego oznakowania na ulicach. Kolejne prace obejmą prawdopodobnie przeprogramowanie sygnalizacji świetlnej, tak aby ruch został jeszcze lepiej zintegrowany. Są to początkowe etapy, które prowadzą do wprowadzenia w centrum strefy Tempo 30. Wciąż rozważane są kolejne rozwiązania, które pozwolą miedzy innymi na jeszcze łatwiejsze ograniczenie prędkości pojazdów samochodowych w strefie Tempo 30- dodaje prezydent- mają to być w szczególności modyfikacje infrastruktury, przez co prędkość samochodów w strefie będzie łatwiejsza do kontrolowania.