Wyjazdy na ferie

Wyjazdy wakacyjne, ferie itp…

Wyjazd na ferie zimowe z dziećmi zawsze przynosi im wiele radości. To szansa na odpoczynek w nowym miejscu, to szansa poznania nowego środowiska, możliwość obudzenia w nich genów odkrywców.

Jeżeli w czasie ferii zamierzamy podróżować samochodem, dobrze jest przed wyruszeniem w trasę zdecydować się na przeprowadzenie kompleksowego przeglądu. Przed tą czynnością dobrze jest zrobić sobie listę, która będzie zawierać kilka obowiązkowych czynności, które pozwolą na doprowadzenie samochodu do odpowiedniego stanu przed wyruszeniem w trasę. Dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt pozwalający na rozwiązanie problemów wynikający z nieprzewidzianych awarii, które w okresie zimowym zdarzają się zdecydowanie częściej niż o innych porach roku.

W przypadku wyjazdu w miejsce oddalone od naszego domu o nawet kilkaset kilometrów, konieczne jest pamiętanie o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest na pewno wymiana oleju na zimę. Zawsze należy sprawdzać jego poziom. Nie ma tutaj znaczenia pogoda. Robi się to samodzielnie przy pomocy specjalnego bagnetu, który powinien się znajdować pod maską. Pomiar powinien być przeprowadzony przez uruchomieniem samochodu, dobrze jest jeżeli ma to miejsce po dłuższy postoju. Olej najlepiej wymieniać w warsztacie. Należy to zrobić po określonej liczbie przejechanych kilometrów. Producent jasno określa tę ilość. Najlepszym wyborem co do oleju jest olej syntetyczny. Jest on uniwersalny, ponieważ można na nim jeździć o każdej porze roku.

Kolejnym elementem, który należy sprawdzić jest stan opon oraz hamulców. Należy pamiętać o tym, że przyczepność samochodu w okresie zimowym jest znacznie mniejsza. W celu jej zwiększenia trzeba posiadać lepsze opony. Wymiana opon letnich na zimowe jest czynnością, której nie należy odkładać na potem. Powinno się to zrobić już jesienią. Oprócz tego nie zaszkodzi sprawdzić również ciśnienia w oponach. Wpływa to na wygodę jazdy w trudniejszych zimowych warunkach. W stacji diagnostycznej kontroli powinny zostać poddane nasze hamulce. Nie należy zapominać także o hamulcu ręcznym.

Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego to również podstawowa czynność. Czasem pojawia się problem, który polega na tym, że nie jesteśmy pewni, jaki płyn hamulcowy był wcześniej wlewany przez nas do chłodnicy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego w stu procentach ocenić, zrobić to mogą pracownicy warsztatu. Zawsze istnieje ryzyko jego zamarznięcia. Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy oraz ewentualne uzupełnienie jego poziomu to kolejne zadanie, które jest przed nami stawiane. Przy okazji warto rzucić okiem na wycieraczki, czy nie są zniszczone. Jeżeli tak jest, lepiej jest wymienić w trosce o swoje bezpieczeństwo oraz zagwarantowani sobie lepszej widoczności w czasie opadów.

Akumulator to jeden z kluczowych elementów znajdujący się pod maską. Sprawdzenie jego stanu przez fachowców zajmujących się również elektryką jest jak najbardziej wskazane. Sprawdzić należy jego układ ładowania. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka, że samochód w czasie zimowych mrozów nie będzie w stanie zapalić. W wiekowych samochodach dobrze jest posiadać kable rozruchowe. Przydadzą się one w momencie awarii.

Kierowca musi być przygotowany na wszystko i dlatego nie może w samochodzie zabraknąć kilku narzędzi, które w razie awarii znacznie ułatwią poradzenie sobie z kłopotem. Lewarek oraz klucze na wypadek konieczności wymiany koła zapasowego to podstawa. Oprócz tego dobrze jest posiadać w samochodzie saperkę oraz podkłady pozwalające na wyjechanie z nawet największej zaspy. Linka holownicza oraz miotełka są świetnym uzupełnieniem. Płyn do odmrażania zamków też okaże się czasem praktyczny. Nie należy go jednak trzymać pod żadnym pozorem w samochodzie.

Warto sobie przypomnieć wszystkie te zasady. Najlepszym sposobem na nich zapamiętanie jest na przykład branie udziałów w quizach o tej tematyce. Są one dostępne na wielu stronach internetowych poświęconych motoryzacji oraz sprawom związanym ze środowiskiem kierowców.

Wynajem busów na wyjazdy wakacyjne w RentCar.pl polecamy.