Warszawa bez barier

Warszawa bez barier

Inicjatywa „Warszawa bez barier” to bardzo szczytne wydarzenie. Jest to konkurs architektoniczny, współtworzony od 2004 roku przez organizację INTEGRACJA oraz Urząd M.St. Warszawy. Tak, jak zostało wspomniane, event „Warszawa bez barier” organizowany jest corocznie od 2004 roku. Na początku w konkursie oceniano obiekty budowlane znajdujące się w stolicy. Chodziło o to, aby wyróżnić najbardziej unikalne rozwiązania architektoniczne w Warszawie. Oceniano budynki i nowatorskie rozwiązania architektury, ale cel wydarzenia „Warszawa bez barier” był dużo bardziej szczytny, bowiem kryterium oceny stanowiła nowatorskość architektoniczna na rzecz niepełnosprawnych. Chodziło więc o to, aby wyróżnić rozwiązania budowlane, sprzyjające niepełnosprawnym warszawiakom. Przez lata promowano w ten sposób osoby i instytucje, które starały się wyrównywać szansę i ułatwiać osobom niepełnosprawnym życie.

Od 2004 do 2009 roku nagrodzono wiele ciekawych inicjatyw. Nagrody otrzymały m.in. Teatr Polonia, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbossy, Centrum Handlowe „Arkadia”, Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych „Muszelka”, Szpital Specjalistyczny św. Zofii, obiekt mieszkalny Zielony Dom czy Instytut Kultury Polskiej Wydziału Polonistyki UW.

W 2010 roku zmieniono charakter inicjatywy „Warszawa bez barier”. Od tego roku wydarzenie stało się konkursem filmowym. Zmieniono też jego nazwę na „Nakręć się na integrację”, Od tego czasu konkurs jest tworzony głównie dla młodych. Skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z warszawskich placówek (chodzi o przedział wiekowy od 13 do 18 lat). Organizatorom konkursu „Nakręć się na integrację” zależy na tym, aby uwrażliwić uczniów na potrzeby osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby uświadomić młodym, iż dla osób niepełnosprawnych tworzone są często pewne bariery architektoniczne i nieuwzględnienie ich grupy przy projektowaniu np. węzłów komunikacyjnych czy budynków administracyjnych znacznie ułatwiłoby takim niepełnosprawnym osobom życie. W inicjatywie chodzi głównie o integrację młodzieży z grupą osób niepełnosprawnych oraz sprawienie, by młodzi dostrzegali potrzeby tejże grupy.

Uczniowie, aby wziąć udział w konkursie muszą stworzyć film o jednym z trzech dostępnych do wyboru tematów. Filmy przygotowane przez uczniów nie mogą być dłuższe niż dwie minuty i powinny dotyczyć: wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych (grupy niepełnosprawnych rówieśników), przełamania barier w mentalności, a także w architekturze, komunikacji itd. w celu ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym, aktywności samych osób niepełnosprawnych (np. niepełnosprawnych rówieśników).

Akcja filmu powinna być powiązana z miastem Warszawa, powinna toczyć się w stolicy. Na filmie powinny zostać zaprezentowane różne rozwiązania bądź występujące ograniczenia, które są ściśle powiązane z niepełnosprawnością.

Dla każdego, kto szuka samochodu na wynajem w Warszawie mamy bardzo dobrą wiadomość. Najniższe ceny wynajmu aut w Warszawie w wypożyczalni RentCar.pl – sprawdź tutaj.