SIMU Warszawa

Symultaniczny przewodnik po Berlinie i Warszawie

Symultaniczny przewodnik po Berlinie i Warszawie SIMU został stworzony przez Fundację Badań Przestrzeni Publicznej TU w ramach projektu „Miasta Symultaniczne”. Cała idea projektu odnosi się do multimedialnego łączenia dwóch europejskich metropolii: Warszawy oraz Berlina. Dzięki tejże aplikacji można zwiedzać i spojrzeć na historię i zabytki kulturowe Berlina i Warszawy z kompletnie innej, nietypowej perspektywy.

W bardzo uproszczonym skrócie symultaniczny przewodnik po Berlinie i Warszawie SIMU to przewodnik w formie wirtualnej. Przewodnik ten ma postać mapy, na której to wyróżnione są zabytki historyczne, charakterystyczne tak dla Warszawy jak i Berlina. W symultanicznym przewodniku po Berlinie i Warszawie SIMU można na mapie odnaleźć wiele elementów przenikania się historii w obu miastach. Przewodnik ten zaprowadzi Cię w miejsca, w których style architektoniczne, nurty w sztuce czy trendy organizowania przestrzeni miejskiej będą spójne tak dla Warszawy jak i Berlina. Zwiedzając te dwie wielkie metropolie europejskie będziesz mógł zwiedzić 30 lokalizacji, które dodatkowo w przewodniku będą opatrzone dodatkowymi zdjęciami archiwalnymi. Dla porównania i ułatwienia odnalezienia konkretnych miejsc, w bazie przewodnika odnajdziesz też zdjęcia współczesne, bardziej aktualne, a do tego każda z lokalizacji będzie opatrzona krótkim opisem. Należy tu zaznaczyć, iż 30 charakterystycznych dla Warszawy i Berlina miejsc to w zasadzie tylko początek rozwoju symultanicznego przewodnika po tychże miastach. Tak liczba miejsc, jak i baza danych przewodnika będzie systematycznie i fachowo powiększana. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić przewodnik SIMU. Jeśli chodzi o przedział czasowy, na którym koncentrują się twórcy przewodnika to są to lata od 50. XX wieku do czasów współczesnych.

Jeśli chodzi o dostępność aplikacji to można ją uruchamiać na smartfonie czy tablecie w trybie offline jak i online. Jest ona kompatybilna z systemem operacyjnym Android i można ją uruchomić w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz niemieckiej.

W praktyce działanie aplikacji jest wręcz banalne, niebywale proste. Użytkownik, który zainstaluje aplikację na telefonie, zwiedzając Warszawę (lub Berlin) uruchamia ją. Dzięki przewodnikowi użytkownik będzie mógł poznawać podobne, charakterystyczne dla obu miast zabytki architektoniczne, będzie mógł odwiedzać miejsca powiązane w jakiś sposób z danym zjawiskiem lub wydarzeniem w kulturze, sztuce czy po prostu historii, które miało miejsce w obu miastach: Warszawie oraz Berlinie. Dzięki aplikacji SIMU użytkownik będzie mógł posiąść wiedzę na temat tego, co wpłynęło na taką, a nie inną formę miejsc, które będzie odwiedzał.

Tak, jak zostało wspomniane, aplikacja symultanicznego przewodnika po Berlinie i Warszawie jest dostępna na urządzenia oparte na systemie operacyjnym Android, a jej pobranie jest możliwe przy użyciu aplikacji Sklep Google Play. Aplikacja przewodnika SIMU jest oczywiście w pełni bezpłatna, darmowa i można ją pobrać pod linkiem:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.moiseum.simu

Utworzenie aplikacji symultanicznego przewodnika po Berlinie i Warszawie SIMU zostało częściowo sfinansowane przez Fundację-Współpracy Polsko-Niemieckiej. Została ona stworzona we współpracy z dwiema fundacjami: Fundacją Ośrodka KARTA oraz Fundacją Muzeum Berlina (Stiftung Standtmuseum Berlin). Aby dowiedzieć się więcej na temat szczegółów dotyczących projektu, należy skorzystać z poniższych linków: www.wrsw-brln.pl, https://www.facebook.com/fundacjatu, www.fundacjatu.wordpress.com.