Rynek wynajmu aut w Polsce – statystyki, dane, wskaźniki

Analiza rynku wynajmu samochodów oraz wypożyczalni samochodów pokazuje jak bardzo jest to rynek zdominowany przez globalne marki oraz ogólnopolską wypożyczalnię samochodów – Express rent a car (część holdingu PGD – Polska Grupa Dilerska). Globalne marki mają ponad 45% rynku wynajmu samochodów w Polsce, natomiast Express posiada ponad 20% udziałów w rynku. Raport, który prezentujemy poniżej został przygotowany na zlecenie przygotowany RentCar.pl – porównywarki ofert wynajmu samochodów z lokalnych wypożyczalni aut.

Ma on na celu przybliżenie specyfiki rynku Rent a car oraz zaprezentowanie specjalistom danych, które nigdy nie były publikowane. Poniżej prezentujemy najciekawsze wskaźniki rynku wypożyczalni samochodów oraz najważniej wskaźniki (KPI – Key Point Indicators), którymi można scharakteryzować rynek wynajmu aut w Polsce.

Wszystkie dane przedstawione poniżej pochodzą z różnych dokumentów, analiz oraz ogólnodostępnych danych publikowanych na łamach prasy specjalistycznej. Niestety nie ma możliwości otrzymania danych w 100% dokładnych, gdyż rynek wynajmu aut jest zbudowany w znacznym stopniu o firmy działające jako sp. z o.o. lub małe jednoosobowe działalności gospodarcze. Z tego powodu nie ma obowiązku publikacji corocznych sprawozdań finansowych i wszystkie informacje są tajemnicą przedsiębiorstw.

Analiza z podziałem na miejsce wynajmu oraz na kategorię (podróże służbowe/ prywatne) oraz miejsca wynajmu (lotnisko/ nie lotnisko). Od 2013 do 2015 rynek wynajmu samochodów charakteryzuje się 8% wzrostem.

Wynajem samochodów z podziałem na kategorie oraz miejsce najmu 2015 [w mln PLN]
Biznesowe 397,00
Lotniska 279,70
Inne lokalizacje 99,70
Wakacyjne 167,40
Lotniska 72,00
Inne lokalizacje 95,30
OC sprawcy 111,80
RAZEM 658,60

Coraz większa liczba transakcji jest wykonywana za pośrednictwem narzędzi dostępnych w internecie (specjalne formularze rezerwacji oraz strony dające możliwość rezerwacji auta z różnych wypożyczalni). Ciekawe jest również to, że na rynku polskim zaczynają dominować narzędzia agregujące oferty wynajmu (rentcar.pl, rentalcars.com itp..). Coraz większe liczba osób poszukująca samochodu na wynajem porównuje oferty poprzez strony brokerów aby szybciej oraz łatwiej wyszukać najlepszą ofertę na rynku. Rezerwacja samochodu poprzez brokera daje najniższą cenę i najwyższą jakość.

W kanale internetowym portale pośredniczące mają już ponad 55% rynku i z każdym rokiem obserwowana jest tendencja wzrostowa.

Kolejnym ciekawym parametrem jest ilość transakcji wynajmu samochodów w Polsce, która dochodzi do 17 mln wynajmów aut rocznie, a ilość wypożyczalni to ponad 1000 licząc małe lokalne z liczbą aut <=10 lub ok. 350 gdzie liczb aut wynosi powyżej 10 samochodów.

Podział polskiego rynku pomiędzy wypożyczalnie wygląda następująco:

AVIS, Budget, Europcar, Express, Hertz, National, Sixt
AVIS, Budget, Europcar, Express, Hertz, National, Sixt

Kolejnymi ciekawymi wskaźnikami jakie dość dobrze pomagają poznać rynek wynajmu samochodów w Polsce są takie parametry jak:

Wskaźnik Średnia wartość (AVIS, Budget, Europcar, Express, Hertz, National,Sixt)
Obłożenie [%] 68,0
Ilość transakcji [x1000] 52,6
Ilość transakcji per auto 42,9
Średnia cena najmu [zł] 1115,9
Średnia długość najmu [dni] 5,9
Średnia cena za dzień [zł] 191,4

Powyższe parametry porównując do rynków zachodnich (Niemcy, Wielka Brytanii) pokazują, że Polska jest rynkiem o dużym potencjale rozwoju. Choć w większości z nich nasz rynek różni się (są mniejsze) w przypadku ilości transakcji, ceny najmu to są również parametry takie jak średnia długość najmu w której inne kraje cechują się niższymi wartościami.

Polska Niemcy Wielka Brytania
Średnia długość najmu [dni] 5,9 3,5 4,5

Wynika to między innymi ze znacznie większego udziału wynajmów biznesowych, które z reguły trwają krócej aniżeli wynajmy wakacyjne itp.