Rejestracja tzw. „Anglików” w Polsce możliwa, nowe przepisy od 29 maja

Od 29 maja każdy kto będzie chciał zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie może to zrobić także w Polsce. Skąd wiele kontrowersji wokół tego przepisu i dlaczego Państwo Polskie musiało ten przepis wprowadzić?

Unia Europejska nakazała Polsce wprowadzenie takiej możliwości, dodatkowo zgodnie ze wstępnymi ustaleniami taka możliwość w Polsce miała istnieć już od początku roku jednak posłowie odwlekali ten moment aż do teraz. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zatem w czym rzecz? Już wyjaśniamy – używane samochody na rynku Brytyjskim są niejednokrotnie nawet o 30 % tańsze od analogicznego (2-5 letniego) samochodu kupowanego na rynku wtórnym w Polsce. Dodatkowo ciężko jest kupić sprawdzone, używane auto w Polsce,  gdyż wg. badań prawie 90% dobrych, używanych samochodów zostaje sprzedanych członkom rodziny. Zatem na rynek wtórny trafiają jedynie samochody o wątpliwej przeszłości lub takie, które kilkakrotnie okrążyły równik (przebiegi niejednokrotnie na poziomie 300 – 500 tys km).

W Wielkiej Brytanii nie ma problemu z zakupem samochodu 2-3 letniego z niskim przebiegiem w idealnym stanie. Na dodatek samochody sprzedawane na wyspach to często najbogatsze wersje modeli, podczas gdy w Polsce jest to ciągle rzadkość na rynku wtórnym. Dodatkowo samochody z wysp bardzo rzadko naznaczone są śladami korozji. Wynika to przede wszystkim z wyspiarskiego klimatu oraz braku srogiej zimy, a co za tym idzie soli i innych substancji które drogowcy sypią na drogi.

W czym zatem tkwi problem? Dlaczego sprawne samochody, w dobrym stanie i z niskim przebiegiem nie mogły być rejestrowane w Polsce? Wytłumaczeniem pozostaje fakt ruchu prawostronnego w Polsce i potencjalnego niebezpieczeństwa wynikającego, np. w przypadku manewru wyprzedzania samochodu ciężarowego, z braku jakiejkolwiek widoczności w czasie takiego manewru.

Wyprzedzanie TIRAWidać na obrazku, że osoba siedząca na przednim prawym fotelu ma znacznie mniej widoczności aniżeli osoba siedząca po lewej stronie. Jest to jedna z wielu sytuacji, w której kierowca samochodu typu „Anglik” przez brak widoczności może doprowadzić do tragedii.

Czy zatem grozi nam wysyp samochodów z kierownicą po prawej stronie? Chyba nie, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe już zapowiadają wprowadzenie wysokich taryf ubezpieczeniowych dla tego typu samochodów.

Zapraszamy do wypożyczalni samochodów w Pyrzowicach. Tylko samochody na gwarancji, z kierownicą po lewej stronie.