Pałac Borchów

Pałac Borchów Warszawa, kawałek historii

Istnieją miejsca, którą są nie tylko zabytkami architektonicznymi, ale także niemymi świadkami wielu historii. Jednym z nich jest budynek mieszczący się przy ulicy Miodowej w Warszawie. Tak zwany Pałac Borchów to nie tylko piękny element zabytkowy stolicy, ale także obiekt stanowiący ważny element w historii Polski.

W miejscu dzisiejszego pałacu znajdował się niegdyś typowy dworek szlachecki. Jego zabudowa, jak na tego typu dworki przystało, była drewniana. Poświadczone dzieje tego miejsca sięgają XVII wieku. W kolejnym stuleciu postanowiono zabudować te tereny. Pałacyk postanowił wznieść słynny bankier warszawski, Piotr de Riacour. Powstały budynek wyraźnie prezentował styl barokowy. Wkrótce jednak nastąpiła jego przebudowa. Autorem nowego projektu był Dominik Merlini. Za jego sprawą w 1780 roku pałac zyskał styl klasycystyczny.

Przez cały okres początkowej świetności do 1800 roku pałac należał do rodu Borchów. Na przełomie XVIII i XIX stulecia budynek przeszedł w posiadanie Ludwika Nasta. To właśnie on założył tam sławną w całej stolicy restaurację oraz cukiernię.

Prawdziwie znaczącą rolę pałac zyskał w połowie XIX wieku. Wtedy właśnie został on siedzibą główną arcybiskupa warszawskiego (konkretnie miało to miejsce w 1843 roku). W tej roli przetrwał bardzo długo. Zarówno okres zaborów jak i I wojny światowej nie przyniosły temu budynkowi jakiegoś szczególnego nieszczęścia. Jednakże II wojna światowa nie była już tak łaskawa. Właściwie nie oszczędziła ona stolicy ani trochę. W tym także Pałac Borchów uległ znacznym zniszczeniom. Najgorsze z nich dotknęły go w czasie powstania warszawskiego. Został on wówczas spalony.

Już na samym początku istnienia tak zwanej Polski Ludowej przystąpiono do odbudowy stolicy. Rekonstrukcja nie pominęła także Pałacu Borchów. Autorem projektu odbudowy tego budynku był Stanisław Marzyński. Prace nad przywróceniem pałacowi świetności trwały pięć lat pomiędzy 1949 rokiem a 1954 rokiem.

Współcześnie Pałac Borchów jest nie tylko istotnym elementem dla wszystkich miłośników historii i ogólnie Polaków, ale także, a może nawet w szczególności, dla katolików. To właśnie w nim zatrzymywał się Karol Wojtyła, jako papież Jan Paweł II, podczas swoich pielgrzymek do Polski. Pałac Borchów jest współcześnie także siedzibą Prymasa Polski.