NOSPR Katowice

Nowa Sala Koncertowa NOSPR.

Miejsca po dawnych obiektach przemysłowych, czy wyburzonych budynkach mieszkalnych wcale nie muszą zionąć pustką. Odpowiedni pomysł, chęci i finanse sprawiają, że można je zaadaptować na potrzeby zupełnie nowych, innowacyjnych idei. Dzięki temu obywatele są w stanie korzystać z tradycji i kultury w nowoczesnych, bezpiecznych i estetycznych miejscach. Nie inaczej stało się z terenami po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego w Katowicach. Uległa ona likwidacji na przełomie XX i XXI wieku. Miasto wykorzystało ten obszar, tworząc w miejsce dawnego wydobycia Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Wcześniej Orkiestra miała swój główny gmach w Centrum Kultury Katowice imienia Krystyny Bochenek. W końcu nadeszła jednak pora na stworzenie nie tylko samodzielnej siedziby, ale przede wszystkim na poszerzenie użytkowanej przestrzeni. Stąd pomysł na przeniesienie Orkiestry Polskiego Radia do przestrzeni przy placu Wojciecha Kilara.

Budowa rozpoczęła się w 2012 roku. Autorem całości projektu jest Tomasz Konior. Architekt ten zaprojektował także powstałe w 2007 roku Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” będące nowoczesnym obiektem połączonym z najstarszą wyższą uczelnią na Górnym Śląsku – Akademią Muzyczną w Katowicach.

Siedziba NOSPR to nie tylko muzyka, ale również przestrzeń publiczna. Znajdują się przed nią place wejściowe, park, fontanny, amfiteatr i zabawki muzyczne. Centrum obiektu stanowi wielka sala koncertowa, której akustykę zaprojektował Yasuhisa Toyota. Jest ona w stanie pomieścić 1800 słuchaczy. Na potrzeby mniejszych imprez powstała także sala kameralna z 300 miejscami dla gości. W samym budynku, oprócz sal, znajduje się około 400 innych pomieszczeń, takich jak sale prób, garderoby, hotel, kantyna, czy studia nagrań. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 265 milionów złotych.

1 października 2014 roku tłumy napłynęły pod nowy, dopiero co oddany do użytku, gmach NOSPR. Nic dziwnego, skoro dyrygentem w czasie inauguracyjnego koncertu był Alexander Liebreich, sam dyrektor artystyczny NOSPR-u. Ponadto przybyli na wielką salę koncertową słuchacze mieli przyjemność obcowania na żywo z muzyką wykonywaną przez światowej sławy pianistę Krystiana Zimermana, zwycięzcę IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.

Na pierwszym koncercie granym w nowym gmachu można było spotkać wiele osób ze świata muzyki i polityki, między innymi Ireneusza Dudka, Józefa Skrzeka, a także prezydenta Katowic – Piotra Uszoka, czy metropolitę arcybiskupa Wiktora Skworc, a nawet samą ówczesną Pierwszą Damę RP, Annę Komorowską.

Goście pojawili się oczywiście dużo wcześniej. Sam koncert inauguracyjny rozpoczął się punktualnie o godzinie 18.00 od odegrania hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Później wykonywano utwory wielkich artystów, takich jak Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, czy Krzysztof Penderecki.

Wspaniały występ otwierający nowy rozdział w historii działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przyniósł ogromną satysfakcję gościom oraz sukces gospodarzom i artystom.

Choć obiekt otwarto jesienią, to do końca roku zdążyło go odwiedzić niemal 153 tysiące słuchaczy.