Katowice, Galeria Wilson

Już 10 czerwca w Galerii Szyb Wilson mieszczącej się w Katowicach dojdzie do uroczystego otwarcia już dziesiątego Art Naif Festiwal. Jak to miało miejsce w poprzednich edycjach, tak również w tej główną atrakcją, najważniejszym wydarzeniem będzie wystawa sztuki naiwnej, na której zostaną zaprezentowane prace artystów pochodzących z każdego zakątka świata. W tym roku organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 300 twórców z kilkudziesięciu krajów. Nie zabraknie przedstawicieli Hiszpanii, Francji, Włoch czy też Wenezueli. Wystawa jest punktem głównym festiwalu, ale nie jedynym. Towarzyszyć mu będzie wiele wydarzeń dodatkowych. Odbywać się będą na przykład koncerty, pokazy filmowe oraz warsztaty.

Czym jest sztuka naiwna? To swego rodzaju spojrzenie na rzeczywistość widzianą oczami artystów amatorów, nie posiadających profesjonalnego przygotowania. Charakterystyczną cechą takich artystów jest to, że w swoich dziełach bardzo często odwołują się do dziecięcego stylu malowania, pomimo tego, że nie wszyscy oni mogą zaliczyć się do samouków. Zdarza się też tak, że twórcy posiadający artystyczne wykształcenie decydują się świadomie na ten zabieg, wybierają taką formę ekspresji by zrealizować swoje cele, by lepiej przekazać podstawowe walory swojej sztuki. Taka forma ekspresji charakteryzuje się prostotą wyrazu, pełnią kolorów oraz brakiem wyraźnie zaznaczonej perspektywy.

Art Naif Festiwal to jedyne takie wydarzenie organizowane na terenie naszego kraju. Każdego roku przedstawiciele sztuki naiwnej ściągają do Katowic, by zaprezentować swoją twórczość większej rzeszy widzów. Każdego roku wydarzeniu przewodzi jeden kraj. On staje się specjalnym gościem Katowic. W tegorocznej edycji motywem przewodnim będzie Hiszpania. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi będą się kojarzyć przede wszystkim z tym krajem położonym na półwyspie iberyjskim.

Wernisaż wystawy został zaplanowany na 10 czerwca, na godzinę 18:15. Jego otwarcie zostanie okraszone dodatkowo gorącymi rytmami hiszpańskiego tańca flamenco, które doskonale wkomponują się w spektakl cyrkowy wykonany przez Varuma Teatro i Choni Cia Flamenca- zespołów pochodzącego prosto z Sewilli. Grupy te pojawią się w stolicy województwa śląskiego na specjalne zaproszenie Prezydenta Katowic. Koncert zostanie zorganizowany przez Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów.

Oprócz głównej ekspozycji, do zwiedzania będą również ekspozycje dodatkowe, które nawiązywać będą tematycznie do sztuki naiwnej. Taka ekspozycja będzie mieć miejsce na przykład w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrowni w Czeladzi. W Muzeum Śląskim w Katowicach wystawione zostaną rysunki Pawła Wróbla. Organizatorzy przewidzieli także pokazy filmowe, warsztaty językach angielskiego czy też zajęcia flamenco. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal odbywać się będzie pod oficjalnym patronatem honorowego Ambasadora Hiszpanii, Prezydenta Katowic, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.