Akumulator zimą, jak dbać i jak poradzić sobie gdy nie odpala

Witamy serdecznie w kolejnym z cyklu programów ABC kierowcy czyli serii filmików powstałych przy współpracy ABJ Lanette oraz RentCar.pl. Podstawowe prawo jakie odnosi się do akumulatora to „zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć” dlatego w cyklu poświęconym akumulatorom znajdą Państwo aż 3 filmiki poświęcone temu tematowi.


Profilaktyka akumulatora czyli jak zminimalizować problem z brakiem prądu w akumulatorze zimą? Najważniejsze, to zadbać o to, aby styki akumulatora oraz klemy były w jak najlepszej kondycji, czyli aby pozwalały na spokojny przepływ prądu o jak najwyższym natężeniu. Czyli jeszcze przed zimą należy oczyścić styki w akumulatorze naszego samochodu oraz pokryć specjalnym środkiem, który zapobiegnie osadzaniu się niepożądanych substancji. Kolejnym krokiem jest naładowanie akumulatora do pełna prostownikiem tak, aby mieć pewność, że przed zimą akumulator był w 100% naładowany (szczególnie gdy samochodem pokonujemy krótkie odcinki).

Odpalanie przy pomocy BOOSTERA mimo zastosowanej profilaktyki jednak często zdarza się, że z powodu trzymania samochodu na dworze, starszego akumulatora lub po prostu siarczystego mrozu akumulator odmawia posłuszeństwa i nie chce odpalić. Wtedy jednym z rozwiązań jest przenośne źródło energii czyli tzw. booster. Booster to nic innego jak akumulator przystosowany do przekazywana prądu o dużym natężeniu który pozwoli szybko odpalić samochód. Koszt takiego urządzenia to 300 – 800 zł ale jego użyteczność jest nieoceniona w szczególności w czasie wyjazdów narciarskich gdy samochód „zimuje tydzień” pod wyciągiem a na dworze są ujemne temperatury.

Odpalanie samochodu przy pomocy kabli rozruchowych – „pożyczka prądu od sąsiada” to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z rozładowanym akumulatorem. Przy pomocy kabli rozruchowych doładowujemy swój samochód z akumulatora sąsiadującego samochodu (ważne aby auto z którego pożyczamy prąd cały czas miało włączony silnik). Czas takiego odpalenia jest zazwyczaj najdłuższy ale jednocześnie mając kable za 30 zł możemy to zrobić wszędzie.

Zapraszamy do obejrzenia filmików na naszym kanale Youtube gdzie wypożyczalnia samochodów RentCar.pl wraz z Akademią Bezpiecznej Jazdy wspólnie pokazują jak zrobić to bezpiecznie!

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą www.zlapauto.pl gdzie specjalista przyjedzie i odpali nam samochód w kilka minut bez zbędnego stresu.